پیاده روی فعالت بسیار مفیدی است و نه تنها عضلات را تقویت می کند بلکه برای مهم ترین عضله بدن یعنی قلب نیز مفید است. پیاده روی در هر زمان و مکانی می تواند انجام شود و اگر به درستی انجام شود، می تواند کالری بسوزاند.

البته اگر شما به قصد کنترل وزن پیاده روی می کنید، باید کمی بیشتر فعالیت کنید تا میزان کاهش وزن را به حداکثر برسانید. در اینجا راه هایی برای اینکه بتوانید حین راه رفتن کالری بیشتری بسوزانید توصیه شده است.

سرعت خود را متناوبا" تغییر دهید.

پیاده روی که تمام مدت با گام های یکنواخت انجام شود، کالری کمتری مصرف می کند. به جای اینکه در پیاده روی سرعت ثابت و گام های یکنواخت داشته باشید، سه دقیقه آهسته راه بروید و سپس به مدت سه دقیقه سرعت خود را افزایش دهید و دوباره آهسته راه بروید.

سرعت شما در گام تند باید به حدی باشد که نتوانید به راحتی صحبت کنید. در این سه دقیقه بر روی حرکات خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

می توانید این دوره های سه دقیقه ای آهسته سریع را تا پنج مرتبه تکرار کنید تا کل زمان پیاده روی شما 30 دقیقه باشد. این کار باعث می شود که کالری بیشتری بسوزانید و به علاوه میزان تحمل پذیری و استقامت خود را نیز افزایش دهید.

(( به جای اینکه در پیاده روی سرعت ثابت و گام های یکنواخت داشته باشید، سه دقیقه آهسته راه بروید و سپس به مدت سه دقیقه سرعت خود را افزایش دهید و دوباره آهسته راه بروید )).

بر روی سطوح نرم پیاده روی کنید.

در مقایسه با پیاده روی بر روی سطح خیابان و سنگفرش ها، پیاده روی بر روی شن کالری بیشتری مصرف می کند. راه رفتن بر روی شن ها نسبت به سطوح صاف دیگر  50 درصد  کالری بیشتری می سوزاند. اگر به ساحل دریا دسترسی ندارید، راه رفتن بر روی خاک های نرم و حتی برف را امتحان کنید. پیاده روی بروی هر سطح نرمی که پای شما کمی در آن فرو رود، نسبت به سطوح صاف کالری بیشتری مصرف می کند.

همه بدن را درگیر کنید.

هنگامی که راه می روید، به جز پاها تا آنجا که می توانید از سایر اعضای بدن نیز استفاده کنید.

شانه ها، قفسه سینه، بازوها و دست ها را متناسب با حرکت بدن حرکت دهید. هر چه بیشتر حرکت کنید، کالری بیشتری می سوزانید. اگر حرکات بدنی را جزیی از پیاده روی معمول خود کنید، کالری بیشتری مصرف خواهید کرد.

موسیقی گوش کنید:

مطالعات نشان می دهند افرادی که هنگام ورزش کردن به موسیقی های دارای ضرباهنگ ورزشی گوش می کنند، سخت تر و طولانی از افرادی که بدون موسیقی ورزش می کنند، به فعالیت می پردازند.

از شیب ها استفاده کنید:

اگر بیرون از خانه پیاده روی می کنید، مسیر خود را طوری طراحی کنید که شامل سطوح شیب دار و تپه های کوچک باشد. بالا رفتن از شیب ها باعث می شود که ضربان قلب شما افزایش پیدا کند و چربی بیشتری بسوزانید. سعی کنید با همان سرعت و گام هایی که در سطح صاف   پیاده روی می کردید، از شیب ها بالا بروید. با افزودن مقداری شیب به پیاده روی خود، علاوه بر مصرف کالری بیشتر، استقامت  شما نیز افزایش خواهد یافت و عضلات شما قوی خواهند شد.

کمی سنگین تر :

می توانید یک جلیقه یا ژاکت سنگین بپوشید تا هنگام راه رفتن کالری بیشتری مصرف شود. اگر نمی خواهید چنین کاری انجام دهید، می توانید از یک کیف کوله پشتی که حاوی چند کتاب باشد استفاده کنید و آن را در هنگام پیاده روی حمل کنید. از حمل وزنه یا چیزهایی که باید با دست حمل شوند، خودداری کنید زیرا خطر آسیب دیدگی افزایش می یابد.

یک همراه پرانرژی :

یک همراه مشتاق، علاقه مند و پرانرژی می تواند موجب فعالیت بیشتر شما شود و کالری بیشتری بسوزانید. هنگامی که چنین فردی همراه شما گام بردارد، قطعا" در فعالیت بیشتر شما موثر خواهد بود.