تبلیغات

Code Center

فارسی زبانان - مریخ
 
فارسی زبانان
 

مقدمه

مریخ ، سیاره سرخ فام منظومه شمسی ، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکیهای روی زمین است. درست مانند زمین ، یخهای قطبی ، دره‌های عمیق ، کوه ، غبار ، طوفان و فصل دارد. در دشتهای آن مانند ماه ، گودالهای برخوردی حاصل برخورد سنگهای آسمانی دیده می‌شود. با وجود اندازه کوچکش ، بلندترین کوه و بزرگترین دره منظومه شمسی در این سیاره پیدا شده است.img/daneshnameh_up/5/5b/Sathemerikh.jpg


فاصله متوسط از خورشید 227/94 کیلومتر
قطر استوا 6786 کیلومتر
مدت حرکت وضعی 24/62 روز زمینی
مدت حرکت انتقالی 686/98 روز زمینی
سرعت مداری 24/14 کیلومتر در ثانیه
دمای سطحی -120 تا 25 درجه سانتیگراد
جرم (زمین=1) 0/11
چگالی متوسط (آب=1) 3/95
جاذبه (زمین=1) 0/38
تعداد قمر 2


جو مریخ

جو زمین شامل ۷۷ درصد نیتروژن و ۲۱ درصد اکسیژن است. درحالی که در جو مریخ ۹۵ درصد دی اکسید کربن و فقط ۲۰ درصد اکسیژن وجود دارد. آیا فقط یک کپسول اکسیژن و یک ماسک ما را روی مریخ نجات خواهد داد؟ خیر. جو سیاره سرخ بسیار رقیق است، بطوری که بر سطح سیاره فشار جوی معادل یک صدم فشار جو زمین در سطح دریاست. اگر لباس فضایی مناسبی نپوشید که فشار هوای طبیعی را ایجاد کند، ارگانهای درونی بدن ما به دلیل فشار درونی که داریم باد می‌کنند. علاوه بر این جو مریخ محافظ خوبی در برابر تابشهای مرگبار فضایی نیست و طی مدتی نه چندان دراز این تابشها می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر بدن انسان بگذارد. پس باید لباس مخصوصی را به همراه داشت.img/daneshnameh_up/4/45/Mehvaremerikh.jpg


مشخصات فیزیک مریخ

مریخ ، سیاره سرخ ، چهارمین سیاره نزدیک به خورشید است. مریخ شباهتهای زیادی با کره زمین دارد. روزهایش کمی از روزهای زمین بلند تر و الگوی فصلهایش شبیه به الگوی فصلهای زمین است، با این تفاوت که طول فصلهایش دو برابر طول فصلهای زمین است. ابر ، آتشفشان ، دره ، کوه ، صحرا و قطبهای سفیدی که در فصول مختلف بزرگ و کوچک می‌شوند، همانند زمین در مریخ نیز یافت می‌شوند. مریخ سیاره‌ای خشک و سرد است که در آن حیات وجود ندارد، سطح مریخ مملو از صخره بوده و پوشیده از غباری قرمز رنگ است. بالاخره اینکه مریخ دارای جوی رقیق و سمی است.img/daneshnameh_up/c/ce/Ghamaremerikh.jpg img/daneshnameh_up/d/d6/Ghamaremerikh2.jpg
دیموس
دیموس با قطری حدود 13
کیلومتر (8مایل) کوچکتر از
قمر دیگر مریخ (فوبوس) است.<br>
فوبوس
فوبوس دارای قطری به اندازه
22 کیلومتر (14 مایل) بوده
با فاصله میانگین 9400 کیلومتر
(5840مایل) به دور مریخ می‌چرخد.

مریخ دارای دو قمر کوچک به نامهای فوبوس و دیموس است. از شکل نا منظم و سیب زمینی مانندشان پیداست که این اقمار سیارکهایی بوده‌اند که گرفتار میدان جاذبه مریخ شده و در مدار این سیاره قرار گرفته‌اند. در سطوح هر دو قمر گودالهایی دیده می‌شود.

حیات در مریخ

رصد کنندگان ، با استفاده از تلسکوپهایشان با زحمت فراوان اطلاعاتی راجع به مریخ جمع آوری کردند. تمام آن اطلاعات اکنون جای خود را به اطلاعات جمع آوری شده بوسیله تعدادی از کاوشگرهای فضایی آمریکایی و روسی بخصوص مارینر 9 داده‌اند. در سال 1976، دو فضاپیمای وایکینگ در کره مریخ فرود آمدند تا نشانه‌ای از حیات در آن بیابند. با توجه به آزمایشهای وسیعی که روی نمونه‌هایی از خاک مریخ انجام شده ، تاکنون امکان وجود حیات در این سیاره اثبات نشده است.img/daneshnameh_up/5/5c/Hayatdarmerikh.jpg
نقشه اسکیاپارلی
در سال 1877، اسکیا پارلی نقشه
خطوطی که تصور می‌کرد روی
سطح مریخ دیده است را ترسیم کرد.

جووانی اسکیاپارلی (1910-1835) ، ستاره شناس ایتالیایی ، چنین تصور کرد که اشکال زاویه داری روی سطح مریخ دیده و آنها را کانال (گذرگاه) نامید. این کلمه به اشتباه ، آبراه ترجمه شد و باعث شد تا مردم باور کنند که مریخیها برای انتقال آب از کانالهای آبی استفاده می‌کنند. همچنین ، تصور می‌شد که نواحی تیره در اندازه‌های مختلف محل رشد گیاهان هستند که با تغییر فصول سال تغییر می کنند. امروزه می‌دانیم که آن گذرگاهها نوعی خطای دید بوده و آن نواحی تیره نیز صخره‌هایی هستند که هنگام از بین رفتن غبار قرمز رویشان ، آشکار می‌شوند.

منظره مریخ

در نیمکره جنوبی مریخ گودالهای شهابسنگی وجود دارند که 3.5 میلیارد سال از عمرشان می‌گذرد . سطح نیمکره شمالی جوانتر است، چرا که قسمت اعظم آن توسط فعالیتهای آتشفشانی اخیر پوشیده شده است. مریخ دارای دو مشخصه منحصر به فرد در منظومه شمسی است: بلندترین کوه آتشفشانی المپ مانس و دره والس مارینریس به عمق 7 کیلومتر (4.5 مایل) و عرض 600 کیلومتر (370 مایل) در این سیاره قرار دارند. همچنین ، گذرگاههای کوچکتری نیز وجود دارند که احتمال می‌رود در گذشته بر اثر جریان آب بوجود آمده باشند.img/daneshnameh_up/4/4b/Manzaremerikh.jpg
بزرگترین کوه آتشفشان ارتفاع المپ مانس سه برابر
ارتفاع ماونالوآ ، بلندترین کوه آتشفشات در زمین است.

مریخ سیاره ای است که بیشترین شباهت را با کره زمین دارد، هر چند که اندازه‌اش نصف اندازه زمین است. روز مریخی (فاصله دو طلوع خورشید) فقط 38 دقیقه از روز زمینی طولانی‌تر است. همچنین ، انحراف محور مریخ 1.7 درجه بیشتر از انحراف محور زمین است.

آیا سالها پیش در سیاره مریخ حیات وجود داشته است!؟    
   
12-5-1389
محققان به تازگی با مطالعه برروی صخره های تیره رنگ مریخ به نام نیلی فوسا و مقایسه آن با صخره های معدنی مملو از فسیل های مدفون شده در استرالیا به نام پیلبارا ، متوجه شباهت های بسیاری میان این دو شدند

نشریه ی "نامه های علوم زمین و سیارات" به تازگی یافته های این گروه تحقیقاتی را منتشر کرده است.

این تیم تحقیقاتی تحت سرپرستی "ادریان براون" از موسسه ی جستجوی موجودات فرازمینی موسوم به "ستی" و جمعی از کارشناسان پروژه در کالیفرنیا، پس از بررسی های انجام شده و کنکاش در صخره ی "نیلی فوسا" در مریخ، بر این باور شدند که این سیاره در گذشته ی خود دارای حیات بوده است، چراکه همان فرآیندهای "هیدروترمال" که باعث حفظ آثار حیات در زمین شده است، به دلیل شباهت های زیاد ممکن است در مریخ هم روی داده باشد.

سال 2008 میلادی برای نخستین بار دانشمندان موفق به کشف مقادیری از کربنات در صخره های مریخی شدند و همین امر موجب کنجکاوی بیش از پیش آنان شد.

 

Image

صخره های نیلی فوسا در سیاره سرخ، جایی که احتمال حیات در گذشته مریخ را نشان می دهد

 

 

دانشمندان از دیر باز در پی اکتشاف کربنات ها و مواد معدنی در خاک سیاره سرخ رنگ مریخ بودند، چراکه خود این امر به تنهایی شاهدی اصلی دال بر وجود قطعی حیات در گذشته و قابل سکونت بودن این سیاره می باشد.

کربنات نام ماده ای معدنی است که موجودات زنده اعم از "گیاهی و یا جانوری" پس از مرگ و مدفون شدن در زیر خاک با گذشت صدها و بلکه هزاران سال به آن تبدیل می شوند. حتی بدن انسان نیز در حالت معمول چیزی حدود 5% وزن خود را به این ماده اختصاص داده است. حال این ماده ی معدنی که می تواند تنها شاهد قطعی وجود حیات در هر سرزمینی باشد در منطقه صخره ای نیلی فوسا سیاره ی سرخ همه را شگفت زده کرده است.

 
Image

نمایی رویایی از کنکاش های کاوشگر کریسم بر فراز سیاره مریخ

 

ادریان براون از موسسه ی ستی و سرپرست این پروژه، توانست با استفاده از ابزار قدرتمند مدارگرد تحقیقاتی مریخ موسوم به کریسم (متعلق به سازمان فضایی آمریکا - ناسا)، در طیف فروسرخ به مطالعه ی دقیق این صخره ها بپردازد.

شگفت آنجا بود که دانشمندان دقیقا با استفاده از همین تکنیک برای مطالعه ی صخره های "پیلبارا" در شمال غربی استرالیا استفاده کردند و متوجه شباهت های بسیار زیادی از نظر ظاهری و همچنین مواد معدنی موجود میان صخره ی "نیلی فوسا" در مریخ و "پیلبارا" در زمین شدند.

دکتر براون و همکارانش معتقدند که این یافته ها نشان می دهد به احتمال قوی ممکن است بقایای آثار قدیمی حیات در سیاره ی سرخ در زیر همین صخره ها مدفون شده باشد.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه