روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ با تصویب‌ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ به‌ تقویم‌ ایران‌ اضافه‌ شد. شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ ایادی‌ استكبار جهانی‌ به‌ خصوص‌ برخی‌ از كشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ نامگذاری‌ كرد.

بخشی از تاریخچه نام خلیج فارس در اسناد تاریخی

آلن كارول، رئیس گروه تدوین نقشه‌های این اطلس گفته است كه سیاست این مؤسسه در ثبت نام مكانها، سیاست �دوفاكتو�ست؛ یعنی بنا بر نامهایی كه در عمل به كار می‌رود، تصمیم گرفته می‌شود، نه بر اساس نامی كه فرد یا گروه خاصی بر آن می‌نهد. وی همچنین تصریح كرد كه نام �خلیج فارس� در اطلس �National geographic�، همچنان به عنوان نام اصلی این خلیج به كار خواهد رفت.
خلیج فارس، نام تاریخی آبهایی است كه از زمان باستان تا به حال به كار برده شده است. بنا بر مدارك متقن، یونانیان آن را �Sinus Persicus�، رومیان �Mare persicum� و عربها نیز قرنها آن را �خلیج فارس� یا �بحر فارس� می‌نامیدند. در زیر به چند سند مهم تاریخی اشاره می‌شود:
در سنگ‌نبشته داریوش هخامنشی در مصر متعلق به سال 518 تا 515 پیش از میلاد، در عبارت �درایه تپه هچا پارسا آیی تی هنی�؛ دریایی كه از پارس می‌رود یا سر می‌گیرد، نام دریای پارس آمده است.
بطلمیوس، عالم و جغرافیدان مشهور قرن دوم میلادی، در كتاب جغرافیای عالم كه به زبان لاتین نگاشته شده، از نام (پرسیكوس سینوس) به عنوان خلیج فارس یاد كرده است.
در سال 425 پیش از میلاد، هرودت، مورخ مشهور یونانی در كتاب تاریخ معروف خود، نام خلیج فارس را �بحر احمر� یا �دریای سرخ� نامیده است.
در سال 1892، لرد كرزن، وزیر خارجه انگلستان، در كتاب �ایران و قضیه ایران�، بارها به نام خلیج فارس اشاره كرده است.
ویلیام راجز، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده آمریكا، در گزارش مورخ 1971 میلادی خود در مورد سیاست خارجی این كشور از نام خلیج فارس استفاده كرده است؛ از جمله فرهنگهای آلمانی،‌ انگلیسی، آمریكایی، فرانسوی، تركی و... .
در فرهنگهایی كه به زبانهای مختلف تدوین و چاپ شده است؛ از جمله فرهنگهای آلمانی، انگلیسی، آمریكایی، فرانسوی، تركی و... خلیج فارس نیز به همین نام آورده شده است.
 نام خلیج فارس در سازمان ملل متحد: دبیرخانه این سازمان در سند مورخ 5 مارس سال 1971 میلادی و یادداشت AD311/IGEN به دولت ایران، یادآور می‌شود كه عرف جاری در دبیرخانه سازمان ملل متحد در اسناد و نقشه‌های جغرافیایی منطقه آبی بین ایران از سمت شمال و خاور و تعدادی از كشورهای عربی از سوی جنوب و باختر به نام خلیج فارس نامیده شود و این، بنا بر عرف قدیمی انتشار اطلس‌ها و فرهنگهای جغرافیایی است.
این دبیرخانه همچنین بابت اشتباهاتی كه سازمان ملل در برخی اسناد در به كار بردن نام خلیج فارس مرتكب شده، عذرخواهی كرده آن را اشتباه سهوی دانسته (سند 26 ژوئن 1991 میلادی در سازمان ملل) و از كارگزاران سازمان خواسته است كه همواره این موضع ایران را در نظر داشته باشند.
با توجه به اسناد و مدارك متقن فوق اذعان می‌دارد كه:
درج نامهای جعلی در كنار یا به جای دریای خلیج فارس، نشأت‌گرفته از سیاستهای خصمانه شبكه‌های فرهنگی غرب است كه سعی در شكاف و اختلاف‌افكنی بین كشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس را دارد، چون این منطقه از نظر حوزه جغرافیایی و ژئوپلتیكی، یك منطقه واحد و همگراست